eb8b2274-2ee6-41c9-b3cf-de0591aa1dbf

Laudato si -ensyklika oli poikkeuksellinen muun muassa siksi, että siinä kirjaimellisesti puhuteltiin koko ihmiskuntaa, ei vain omaa kirkkoa ja sen oppineistoa.

Teksti etenee tämänhetkisistä todellisista kriiseistä kohti moraalista velvollisuutta toimia oikeudenmukaisemman maailman hyväksi. Velvollisuus toimia oikeutetaan sekä teologialla että yleisellä inhimillisyydellä, tavoitteena on laajin mahdollinen yleisö eli siis KOKO MAAILMA(sic!)

EDELLISISSÄ ARTIKKELEISSANI KÄSITTELINKIN JO ”LAUDATO SI” – (=GLOBAALI YMPÄRISTÖ [AGENDA 21/2030n SEKÄ ”GREEN DEAL”IN LINJAUSTEN MUKAINEN]) PAAVIN ENSYKLIAA ELI KIERTOKIRJETTÄ
SEKÄ SEN SISARUSKIRJETTÄ
”FRATELLI TUTTI” (=”KAIKKI VELJIÄ”)
> TARKOITTAEN PAAVIN SOSIAALISTALOUDELLISIA, FRANSISKUS ASSISILAISEN JA KATOLISEN KIRKON SOSIAALIOPIN MUKAISIA NÄKEMYKSIÄ, JOTKA OSIN OVAT SUORASTAAN JUMALAN SANAN VASTAISIA..
JESUIITAT JOHTAVAT TÄTÄ VATIKAANIN PYRKIMYS YRITYSTÄ

Jätä kommentti